SSG
  Login or Zarejestruj się
•  Twój Profil  •  Kontakt  •  Downloads  •   Galeria  •  Forum  •
Myśl chwili
Idąc na ryby zważ, by przełożony nie chciał przypadkiem zajrzeć do twej żony.
Logowanie
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Działy
· FAQ
· Linki
· Poleć SSG
· Statystyki
· Szukaj
· Wyślij artykuł
· Wyślij zdjęcie
Ostatnio na forum
Ostatnie 20 wpisów

Zdrowych Wesołych Świąt
Dodany przez wind w Pobocze - 24.12.2015 o 21:55:25

CHŁOPAKI ŻYJECIE?
Dodany przez Jotes w Pobocze - 18.05.2015 o 13:29:22

Wesołych Świąt
Dodany przez splawik66 w Pobocze - 06.04.2015 o 17:42:17

Mormyszki - abc
Dodany przez Docio w Kącik podlodowy - 03.03.2015 o 12:12:17

Przelotki bałałajki, bałałajka - cewnik foleya
Dodany przez GaGacek w Kącik podlodowy - 02.03.2015 o 15:26:41

Pasek powiadomień
Dodany przez Docio w FAQ - 22.02.2015 o 08:46:08

feeder/picker
Dodany przez Docio w Sprzęt - 07.02.2015 o 10:48:31

Łowimy śledzie.
Dodany przez jjjan w Kącik spinningowy - 11.01.2015 o 22:00:59

Walka z nadwagą
Dodany przez zamki w Pobocze - 24.12.2014 o 00:08:15

PP2
Dodany przez Docio w Pobocze - 18.12.2014 o 16:57:49

Soczewka 2014
Dodany przez jjjan w Strefowe spotkania - 09.10.2014 o 12:49:49

Narew 2014
Dodany przez zamki w Strefowe spotkania - 19.09.2014 o 07:05:12

Program antywirusowy
Dodany przez Jarpo w Pobocze - 10.08.2014 o 22:51:20

Taaakaaa ryba
Dodany przez zamki w Kącik spinningowy - 22.06.2014 o 14:30:28

A może sezon 2013/2014?
Dodany przez Czez w Kącik podlodowy - 05.02.2014 o 19:51:31

Na luzie - part. 2 ;)
Dodany przez Jotes w Pobocze - 17.01.2014 o 09:52:56

Powitanie
Dodany przez Jotes w Pobocze - 12.01.2014 o 14:09:36

Wędki 3 częściowe 330 dł 2,75lbs
Dodany przez Docio w Sprzęt - 30.12.2013 o 21:22:44

Planowanie wycieczki 2014
Dodany przez Docio w Pobocze - 07.12.2013 o 23:52:47

Komp nawalił
Dodany przez the_animal w Pobocze - 02.12.2013 o 09:38:19

[ SSG ]

Docendo discimus
Ostatnie komentarze
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Nie, ma na imię Stanisław.
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Dociu hm no tak zmieniłem numer telefonu, ale zaraz to nadrobię na pw, dawno...
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Dzwoniłem do Ciebie ale ciągle poczta się odzywa. Połapać niespecjalnie poł...
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Bry :) Połapałeś coś nie coś Dociu, czy tylko zrobiłeś sobie rekonesans ? W...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Już ja widzę kapcie. Niech no tylko Wisła zamarźnie to zaraz będziesz dziury...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Siema Quartzu, nie ma czasu na pisanie - ryby, ryby, ryby, ryby. Poczekaj do...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Ano godny. Ale czy zaraz przeciwnik? Coś się Paweł opierdzielasz ;), nikt n...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Zgadzam się - "Godny przeciwnik. Szacun." :)
akabar w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Gratki i pozdrawiam.
Docio w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Nic tylko gratulacje dla kunsztu i życzenia dalszego szczęścia. W końcu sprz...
SSG: Forum

SSG :: Zobacz temat - Metoda na lód
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
splawik66
I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 11:48 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Od dwóch lat noszę się z zamiarem wypróbowania u nas metody podpatrzonej w grze Propilkki. Zdobyłem potrzebne do zrobienia wabików materiały i narzędzia. Przekopałem internet i znalazłem odpowiednie wzorce, co wcale nie było takie proste, bo jak wpisywałem w wyszukiwarkę nazwę z gry czyli np. "vertical copper" wyświetlały mi się miedziane rury ciepłownicze..... Rolling Eyes

Po dokładnym obejrzeniu pojawiło się kilka wątpliwości. Po pierwsze ciężar. Najlżejszy wabik jaki znalazłem waży chyba 4g, więc egazminu nie zdadzą do tej pory używane sygnalizatory brań tj. kiwoki z dziczej szczeciny i paski blaszki ze sprężyny naręcznego zegarka... itp
Nastepna sprawa, to połączenie haczyka z wabikiem. Czy koniecznie musi to być metalowa kształtka lub coś w rodzaju łańcuszka jak w oryginale? Ja rozumiem, że skandynawowie i kanadyjczycy mają ryby godne takich zabezpieczeń, ale czy nie wystarczy zamiast tego np. plecionka? Czy chodzi o zabezpieczenie przed zębami czy jakiś specjalny rodzaj zachowania przynęty /pracy/ ?

No i sprawa ..... jakby tu napisać ?..... mało istoina, ale ważna Laughing Laughing Laughing Jak taki rodzaj wabika potraktuje Straż Rybacka, czy jako 'zakazaną" na znacznej długości mazowieckiej Wisły błystkę podlodową ??? Rolling Eyes

Żeby zobaczyć całą ofertę trzeba na stronie z linku otworzyć /download/ pliki pdf.
KLIKNIJ

Podpowiedzcie coś, bo od samej ilości wzorów można dostać zawrotu głowy....

Administrator
Administrator

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 10:29 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Ciężka sprawa, tym bardziej, że nie jestem specjalistą. Niemniej rozsądek podpowiada mi podział na trzy grupy zestawów podlodowych:
1. haczyk i haczyk dociążony - ustawiony tradycyjnie w pionie
2. mormyszka - haczyk ustawiony w poziomie
3. błystka podlodowa - cała reszta.

Nie będę się upierał, nie mam pewności, to jedynie subiektywne odczucie. RAPR PZW, ustawa i rozporządzenie milczą w tej kwesti choć ten pierwszy dokument uwzględnia sztuczną przynętę, to jednak w żaden sposób nie wyjaśnia co nią jest. Dla nawiedzonego strażnika i mormyszka może okazać się sztuczną przynętą.

Instruktor
Instruktor

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 1:29 pm Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Za okoniami nie chodzę już lat wiele, wolę "osiadły" tryb łowienia, ale swego czasu robiłem różne dziwadła, czasami udało mi się wyprosić wśród znajomych ze skandynawi by przywieźli jakąś tamtejszą biżuterię.
Były tam i takież cudeńka, cięższe i lżejsze, kolorowe jak choinka świąteczna i jednokolorowe, z kotwiczkami i z jednym hakiem.
Sprawdzały się, nie powiem, czasami. Ale jak zwykle człowiek by nie był sobą, żeby czegoś nie chciał poprawić. Doszedłem w końcu do wniosku, że najlepszym wzorem jest "dzwon rurowy" z mikro kotwiczką. Sprawdzały się na głębokich spadach, jak i rowach siejowych. Tworzyłem je z rurki mosiężnej i miedzianej, pocynowane i malowane, z dowieszką jak i wlutowywanym haczykiem. Dowieszka do rury miała długość od 2 do 7 cm. Teraz na jeziorach stosje się z powodzeniem małe pilkery dorszowe, ale i tak największym problemem jest namierzenie "poważnego" stada garbusów a skłonienie ich do brań to kwestia trafienia w odpowiedni kolor lub dobranie odpowiedniej pracy przynęty. Gdzieś w pudełkach powinny się walać jeszcze ostatnie egemplarze, jak znajdę to fotkę pstryknę.

Co do wypunktowania Docia to są i mormyszki pracujące w pionie. Błystki podlodowe pracujące w poziomie i inne cuda, i dziwy nie wiadomo do czego zakwalifikować. Co do straży rybackiej to myślę, że jeżeli to nie będzie tzw. choinka to nikt się nie przyczepi.

I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 1:46 pm Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Gdybyś wrzucił fotkę bedę wdzieczny.
Sprawa polega na tym, że ja wcale nie chcę wykorzystać tego ustrojstwa na okonie. Moim zdaniem taki błyszczący kawałek metalu bedzie dobrym wabikiem, będąc jednocześnie obciążeniem... do tego krótki przyponik z żyłki z haczykiem powiedzmy nr.16 i ochotką....
Na miniaturowe /ok 2cm/ miedziane błysteczki złowiłem już dużo płotek /wcale nie płoci!/ oraz kilka kleni i jazi. Często czułem "podskubywania" takiej blaszki i wymyśliłem sobie żeby poniżej niej, bujał się haczyk z ochotką...
Problem mam z sygnalizatorem brań. Wystarczająco mocny żeby utrzymać blaszany wabik, a jednocześnie wystarczająco czuły żeby zasygnalizować branie, a ryba musi przecież poruszyć i ten wabik żeby było je widać Rolling Eyes
Coś mi się zdaje, że teoretycznie nie da sie tego określić i dopiero w wodzie okreslić jakis rozsądny kompromis między ciężarem wabika, a "czułością" zestawu ?

Instruktor
Instruktor

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 7:38 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Wiele tego nie znalazłem, zaledwie kilka. "Dzwonki" pospinałem dziś byle czym, by oddać - zamiar - jaki chciałem uzyskać. W istocie były to kawałki żyłki lub kolorowego sutażu.
jedno
drugie
trzecie
problemem z blaszkami i przewieszką jest to, że ryby często atakują samą blaszkę a nie haczyk z przynętą. Trzeba trochę przeprowadzić eksperymentów by trafić na idealne rozwiązanie. Nie wiem jak to się sprawdzi w nurtach rzeki, do idealnej pracy być może potrzebny byłby wklejony ster, by uzyskać odpowiedni "odjazd" wabika?
Lód narasta i narasta Very Happy za kilka dni pierwsze odwierty........ o coś sobie przypomniałem.........chyba będzię coś na pierwszą stronę :wink:

I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 8:38 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Bardzo ciekawe rozwiązania. Takie nawleczone koraliczki... widzę pierwszy raz. Zastanawia mnie, że przy tych "wisienkach" dałeś pojedyńcze haki, a nie kotwiczki.
Rurki już gdzieś widziałem, nie skojarzyłem od razu. Jak one pracują? Czy szybują w bok, czy poruszają się w pionie? Szkoda, że nie położyłeś z boku jakiejś zapałki dla porównania wielkości Very Happy
Dzięki za odzew Very Happy
U mnie lód na razie nie tęgi, ale mam go pod kontrolą. Na razie stroję instrumenty Very Happy
A na główną dawaj, dawaj! Byle nie o "Złym Mzimu podlodowej krainy" Laughing

Instruktor
Instruktor

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 9:25 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Wisienki mają pojedyncze haczyki bo wisiały na nich czerwone robaki, ale i miałem przewieszki na malutkie haczyki z żyłką. Co do pracy rurek to zależy od skosu ścięcia, szły lekko w bok a po podciągnięciu się wykładały a jak skos był mniejszy pracowały na krętliku w obrocie, ale nie odchodziły na bok. Jak potrzebowałem dalekiego odjazdu od dziurwy to wyklepywałem na płask jedną stronę tak jak ster w woblerze, ale jak będzie pracować za bardzo nie dało się przewidzieć. Wielkości robiłem różne od kilku cm do 7-8 cm i co ciekawe im kolor był bardziej spatynowany tym ryby ........większe :wink:

Nie będzie o złym mzimu, tylko o tym jaki pech mnie prześladuje, bo kurna to było tak.......

I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 9:46 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dzięki za rozwianie wątpliwości. A........ już się nie mogę doczekać o tym pechu Very Happy
No to i ja się biorę za klepanie. Jego wyniki pierwsze ocenią tęczaki...

Instruktor
Instruktor

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 9:55 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Właśnie pech....... tysiąc razy wstawałem od biurka i nic się nie stało a właśnie przed chwilą moje czoło wyprostowało krzywą półkę Twisted Evil mam na środku czoła śliwę, pięknie na nowy rok, pięknie Evil or Very Mad

Administrator
Administrator

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 10:28 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Brow- napisał:
Właśnie pech....... tysiąc razy wstawałem od biurka i nic się nie stało a właśnie przed chwilą moje czoło wyprostowało krzywą półkę Twisted Evil mam na środku czoła śliwę, pięknie na nowy rok, pięknie Evil or Very Mad

Wymaluj na sińcu słoneczko. :-) Będzie zamiast kotylionu. :-)
Albo gwiazdki złociste, sine niebo już jest. :-D

I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 10:37 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Brow- napisał:

Rozpisałeś sie o tych dzwonach rurowych i ..... przydzwoniłeś!
Pierwsze śliwki robaczywki. Przyłóż sobie połeć boczku /byle nie wędzonego, bo przy noworocznym całowaniu ktos przez pomylkę ugryzie Cię w ucho/ albo butelkę z szampanem z lodówki :wink:
Wobec tego - dużo zdrowia w Nowym Roku Cool

Praktyk
Praktyk

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 11:26 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Cześć
Jam też jest Mors :-)
Kochany Kolego-gdybyś do Starego Karpia truknął już dawno wiedziałbyś jak zrobić taki zestaw Laughing
Poszukaj na PW mojego artykułu " Nie bójmy się zimy".
Moim zdaniem jest to jednak rodzaj blaszki aczkolwiek nie uzbrojonej w kotwiczkę. Chyba, żeby blaszkę nazwać "ciężarek" Smile
Na tak skonstruowane zestawy z lodu złowiłem właściwie wszystkie ryby. Na haczyk raczej zakładam białe robale łącznie z robakami Berkleya i ( lub) kawałkami słoniny jak nie miałem białych bo ochotka wabi drobnicę a najlepsze są ... kastery. Do takiego zestawu polecam kijek Mikado do blaszek z kiwokiem ( taki złamany). Brania objawiają się przygięciem kiwoka w dół lub wyprostowaniem ( w górę) - raczej wygląda to tak jak by coś uwiesiło się na żyłce.
Raczej jako troczka używaj żyłki bo plecionka nawet najcieńsza marznie i chyba jednak straszy ryby ( to wiem z doświadczenia ). Żyłki używam od 0,10 do 0,14 a haczyki 10-14. Nawet raz założyłem 8 a i tak okoniom ( palczakom ) to nie wadziło.
Połamania aby nie na kolanie-)
Janusz JKarp Very Happy
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
splawik66
I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 11:55 am Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Stary Karp = mądry Karp Very Happy Dzieki Janusz, już idę szukać na PW....
Napisz mi jeszcze krótko, jakiej długości jest przyponik między haczykiem, a wabikiem ???

I st. wtajemniczenia
I st. wtajemniczenia

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 12:17 pm Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Już nie musisz. Łyknąłem tekścik jednym haustem.... Jesteś literatem Januszku - powinieneś pisać poradniki wędkarskie. Dzięki bardzo Very Happy

Praktyk
Praktyk

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 1:09 pm Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Embarassed
Normalnie się zaczerwieniłem.
JKarp
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat